יום שבת, 2 בדצמבר 2017

חדשות התערוכה! תערוכת צילומי עיתונות במוז"א, מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב ובחירת תמונת השנה. מאת:רותה דנינו

עדות מקומית 2017
World Press Photo
&

התערוכה העולמית והישראלית לצילומי 

עיתונות במוז"א, מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב!

מבט על אירועי השנה החולפת, 

מבעד לעדשת טובי

צלמי העיתונות מהארץ ומהעולם

8 דצמבר 201720 ינואר 2018
התערוכה החשובה והגדולה ביותר בתחום הצילום העיתונאי והתיעודי, מציגה את מיטב צילומי העיתונות העולמית "World Press Photo" ואת מיטב צילום העיתונות המקומי - "עדות מקומית". במסגרתה מוצגות תמונות נבחרות, מהאירועים הבולטים והזכורים ביותר מאזורנו ומרחבי העולם, לצד תמונה של מציאות החיים האנושית שלא זוכים תמיד לחשיפה מלאה באמצעי התקשורת.
עדות מקומית, התערוכה המרכזית לצילומי עיתונות ישראלית, נערכת בפעם ה-14. למעלה מ-7000 תצלומים הוגשו לתחרות המקדימה השנה, ע"י 280 צלמים. חבר שופטים בלתי תלוי, המורכב מאנשי מקצוע מובילים מתחומי הצילום, האוצרות והתקשורת בחר בעבודותיהם של 65 צלמות וצלמים, 207 תצלומים ו-5 עבודות
 וידאו אשר יוצגו ב-7 קטגוריות התערוכה: חדשות, טבע וסביבה, דת ואמונה, 
חברה וקהילה, ספורט, אורבניזם ותרבות וסיפור מצולם. מתוכן, נבחרו תמונת
 השנה וסדרת השנה. מהתערוכה משתקפת מציאות החיים באזורינו, אירועים 
שבלטו בתקשורת בשנה החולפת, לצד אירועים בעלי חשיבות חברתית ואנושית גבוהה.
הבחירה מתבצעת באנונימיות מלאה, ורשימת הצילומים והזוכים המלאה תפורסם בערב הפתיחה, יום חמישי,
7 בדצמבר 2017.
ורדי כהנא, אוצרת "עדות מקומית" 2017: "הנושא המסוקר ביותר השנה היה פינוי עמונה. מאות צילומים מהארוע הוגשו לתחרות  והבחירה הייתה קשה. לעומת זאת, את הדרמה מפינוי המבנים בישוב הבדואי אום אל חיראן שבנגב צילמו שניים בלבד,האזור נסגר בפני התקשורת. צילומיה של צלמת אחת שתיעדה את ההתרחשות בזמן אמת, סייעו בניתוח האירוע שנגמר בטרגדיה כפולה. אזרחים רבים יצאו להפגין השנה. בפתח תקווה- נגד השחיתות השילטונית, בירושלים- הורי הילדים מבי״ח הדסה. מחאת המגנומטרים בהר הבית ומחאת הנכים בכל הארץ. החרדים הפגינו נגד הגיוס ופעילים חברתיים נגד הדייג. בנוסף לאקטואליה, נוכל להרגע בנוף של כביש 90, ללוות נרקומנית במסע גמילה ולהתפעל מהישגי ספורט או מחבורת אופנוענים צבעונית."

חברת מערכת התערוכה, ורדי כהנא, שאצרה את תערוכות
2014, 2015 נקראה לעבודת האוצרות עקב פטירתו הפתאומית של מיכה קירשנר ז"ל, אוצר התערוכה. דנה וולפיילר ללקין, יוזמת ומנהלת התערוכה: "מיכה האמין כי צילום משנה תודעה, ושחובתו של הצלם להביע בתצלומיו בראש ובראשונה עמדה, דעה, ולמלא בכך תפקיד חברתי – חובה שאנו, חברי מערכת התערוכה, מנסים למלא. מיכה השפיע רבות על דורות של צלמים בכלל ועל התפיסה העיתונאית בפרט. ועכשיו, גם בהיעדרו הוא כה נוכח; בעבודת האוצרוּת, שוורדי כהנא תלמידתו הוותיקה הפליאה לעשות, במלאכת השיפוט, שנעשתה בידי צוות שופטים, שהורכב  יחד איתו, וכמובן ברבות מעבודות הצלמים שהושפעו ממנו בין אם במודע שלא במודע.
בצוות השיפוט ישבו השנה צחי בקר, נציג מוז"א – מוזיאון ארץ-ישראל, דור גז, אמן, ראש התכנית לתואר שני באמנות, אקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, שגית זלוף נמיר, צלמת, אמנית ומרצה, מארק יאשאייב, צלם ואמן, אילן יצחייק, עורך ראשי של אתר Xnet מבית ידיעות אחרונות, עטא עוויסאת, צלם עיתונות, חנה שביב, צלמת, אמנית ומרצה, עמי שטייניץ, אוצר תערוכות 2007 ו-2008, חבר מערכת עדות מקומית, ואוצרת התערוכה ורדי כהנא. יוזמת ומנהלת התערוכה היא דנה וולפיילר-ללקין.

לצד התערוכה לצילומי עיתונות, תוצג תערוכה מיוחדת לזכרו של מיכה קירשנר ז"ל, שהיה צלם פורץ דרך ומורה נערץ. בתערוכה, מספר עבודות בולטות, תמונות שהיו סימני דרך בקריירה המפוארת שלו ועם הזמן הפכו לאיקונות בתרבות הישראלית.
World Press Photo תערוכת צילומי העיתונות העולמית, מוצגת מידי שנה מאז 1955 בכמאה ערים מרכזיות, זוכה למיליוני מבקרים ברחבי העולם ומהווה כיום את האירוע החשוב, היוקרתי והפופולרי בתחום הצילום העיתונאי בעולם. השנה, הוגשו לתחרות המקדימה למעלה מ-80 אלף תצלומים, עבודותיהם של 5,034 צלמים מ-126 מדינות. חבר שופטים בין-לאומי, בחר צילומיהם של 45 צלמים וצלמות, מ-25 מדינות, המציגים מבט גלובלי חוצה תרבויות וגבולות בנושאים מגוונים, מאירועי 2016.
תמונת השנה לשנת 2016 היא של בורהאן אוזביליצ'י (תורכיה, The Associated Press), שמתעדת את אירוע רציחתו של השגריר הרוסי אנדריי קרלוב בעת שנאם בגלריה לאמנות באנקרה, תורכיה ב-19 בדצמבר. הרוצח, מבלוט מרט אלטינטאש, שוטר תורכי שלא בתפקיד, צעק "אללה אכבר" (אלוהים גדול) ולאחר מכן אמר בתורכית "אל תשכחו את חאלב. אל תשכחו את סוריה." הרוצח נהרג כתוצאה מחילופי אש לאחר הגעת הכוחות התורכים המיוחדים לגלריה.
חברי מערכת השיפוט, על בחירת תמונת השנה:
מארי פ. קלברט: "זו היתה החלטה קשה מאוד, אך בכל פעם שהתמונה עלתה על מסך השיפוט, הרגשנו שהיא מתארת באופן מדויק את השנאה של ימינו. הרגשנו שתמונה זו מזקקת את הגדרת 'תמונת השנה' של תחרות ה-World Press Photo, ומשמעותה של בחירה זו."

חואו סילבה: "אנו רואים את העולם מתקדם לעבר קצה תהום. אדם זה הגיע לקצה, והאמירה שלו היא לרצוח מישהו שהוא תופס כאשם, מדינה שהוא מאשים, על משהו שמתרחש בכלל באזור אחר. זה מה שקורה באירופה, באמריקה, במזרח הרחוק, במזרח התיכון, בסוריה, התמונה הזו עבורי מייצגת את הלך הרוח העכשוי. פני השינאה."
במסגרת הצגת התערוכה יתקיימו במוזיאון אירועים נוספים שיאפשרו מבט בוחן ומעמיק על חומרי התערוכה ועל עולם הצילום התיעודי בארץ ובעולם: שיחי גלריה עם אוצרת התערוכה, ימי עיון בהשתתפות צלמים זוכים ועוד. פרטים מדויקים ניתן לקבל באתר המוזיאון ובאתר "עדות מקומית",  וכן בדף הפייסבוק של המוזיאון ו"עדות מקומית-התערוכה לתצלומי עיתונות ותיעוד".
שותפים ותומכים בתערוכה: ynet, עיריית תל אביב, אופק צילומי אוויר, חברות Samsung  ו-Canon.
התערוכה תיפתח ב-8.12.17 ותוצג עד 20.1.2017 במוז"א מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב
רח' חיים לבנון 2, רמת אביב. טל': 03-6415244.
שעות הפתיחה: שלישי, חמישי ושבת 22:00-10:00, ראשון , שני ורביעי 16:00-10:00, שישי  14:00-10:00


כרטיסים: מבוגר – 52 ₪, תושב תל-אביב - 42 ₪, גמלאי – 26 ₪, ילדים – חינם עד גיל 18

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה